Search
Terrazzo 14 Inch Round Bathroom Sink
By: Randolph Morris
Item
RMCZZ15-S
Starting at:
$349.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Terrazzo composite blend is stronger/more durable
- Sink material is non-stick for easy cleaning
- Resistant against high temperatures and heat
- Adds a modern touch to any bathroom sink
- Naturally hygienic
- Comes with matching drain
- Easy to clean using warm, soapy water and a soft cloth. We recommend waxing your sink every six months
- Compatible with wall-mounted or vessel sink faucet
- Curved design allowing water to drain easily and easy to clean
- Above the counter allows to refresh your bathroom design without a complete remodel
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Terrazzo |
|---|---|
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 2 3/4" |
| Faucet Centers | None |
| Inside Dimensions | 14-3/8" L x 14-3/8" W x 3-7/8" H |
| Installation Type | Vessel |
| Material | Terrazzo |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 15-3/8" L x 15-3/8" W x 4-3/4" H |
| Overflow | No |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Round |
| Weight | 22 lbs |
| Width | 11" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form