Search
Huntland 38 x 40 AcrylX Alcove Three-Piece Shower
By: Laurel Mountain
Item
LM000521
Starting at:
$3,260.40
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Barrier free, ADA compliant, easy entry threshold that cannot accommodate a shower door, with collapsible dam, stainless steel curtain rod, and premium weighted shower curtain
- Factory installed white HDPE fold-up seat, 2 stainless steel grab bars, and chrome plated brass drain
- Patented, pre-leveled shower base with steel rod and ArmorCore reinforcement, textured finish floor, and easy installation (no mortar required) reduces installation costs
- Walls are fully wrapped with wood and metal rod inserts for maximum reinforcement, adding extra strength for any future accessory installation
- Simple, easy, 3-piece installation from the front or rear
- Attractive, easy to clean, high gloss finish
- Item is shipped fully assembled and fully crated
- Premium, durable, Acrylx/fiberglass construction that meets or exceeds UPC, IPC, ANSI Z124.1, NAHB, HUD, FHA
- Made in the USA with a lifetime limited warranty
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | ADA Compliant, cUPC |
|---|---|
| Collection | Huntland |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Height | 77-5/8" |
| Includes | Shower base, walls, drain, fold-up seat, grab bars, weighted shower curtain, curtain rod, collapsible dam and end caps |
| Installation Type | Alcove |
| Length | 40-1/4" |
| Made In | United States |
| Material | AcrylX |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Overall Dimensions | 40-1/4" W x 38" D x 77-5/8" H |
| Shape | Rectangle |
| Weight | 160 lbs |
| Width | 38" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form