Search
71 Inch Resin Double Ended Freestanding Tub - No Faucet Drillings
By: Randolph Morris
Item
RMBB14-S
10% off with code END10
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- 71 Inch Resin Freestanding Tub
- Solid Surface is a proprietary, premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability and comfort
- Features a solid surface throughout, which means internal scratches easily polish out
- Non-porous surface
- Thick, solid walls retain heat and create a unique bathing experience
- Double-ended design for a comfortable, luxurious bathing experience
- Freestanding tub adds an elegant focal point to any modern bathroom
- Spacious square shape allows for a relaxing soak
- Modern bathtub design complements various bathroom styles
- Generous length provides ample space for full-body immersion
- Durable construction ensures long-lasting use and reliability
- Perfect choice for those seeking a luxury freestanding soaking tub
- Deep soaking depth ideal for full-body relaxation
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | CUPC |
|---|---|
| Collection | Grafton |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Back Center |
| Drain Size | 2" |
| Filled Weight | 895 |
| Height | 24-2/5" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 71" |
| Overall Dimensions | 71"L x 33-1/2"W x 24-3/8" H |
| Overflow | No |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Tub Seating Area | 17-1/2"L x 48-5/16" |
| Weight | 315 lbs |
| Width | 33 1/2" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form