Search
Toulon 34 in. W x 72 in. H Frameless Shower Screen in Satin Black
By: DreamLine
Item
SDFL34W720
Starting at:
$549.99
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Model Size: 34 in. W x 72 in. H
- Configuration: Single panel with convenient towel bar
- Frameless walk-in shower design with an open-entry, doorless style
- Premium 3/8 in. (10mm) thick certified tempered glass
- JetGlaze glass pattern offers a unique mullion look without the metal framing
- DreamLine exclusive ClearMaxâ„¢ water repellant and stain resistant coating
- Hardware Finish: Satin Black
- Glass Pattern: Toulon
- Panel is attached to the wall using a 1 in. thick anodized aluminum U-channel
- U-channel accommodates up to 1/2 in. adjustment for out-of-plumb (uneven walls)
- Reversible for a right or left walk-in opening to fit your specific layout
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | French Linea |
|---|---|
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Center |
| Door Type | Screen |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 3/8" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar |
| Height | 71" |
| Installation Type | 3-Wall Alcove |
| Material | Tempered Glass, Aluminum |
| Minimum Threshold Required | 0.625 |
| Width | 31" - 40" |
| Overall Dimensions | 34" W x " D x 72" H |
| Walk-In Opening | 22" |
| Weight | 94.8 |
| Width | 34" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form