Search
DreamLine Elegance-LS 27 - 29 inch W x 72 inch H Frameless Pivot Shower Door
By: DreamLine
Item
SHDR-4327000
Starting at:
$730.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Elegance-LS pivot shower door or enclosure has a modern frameless design to enhance any decor with an open, inviting look. The Elegance-LS easily becomes the focal point of your bathroom with a custom glass look at an unmatched value. DreamLine exclusive ClearMax water repellant and stain resistant glass coating adds superior protection from stains and is nearly maintenance-free. Whether your bathroom project is large or small, DreamLine provides the ultimate solution for your renovation!
OVERVIEW
- Model Size: 27 - 29 in. W x 72 in. H
- Walk in Opening: 19 1/2 in.
- Configuration consists of a Single Panel Shower Door
- DreamLine exclusive ClearMax water repellant and stain resistant glass coating
- Premium 3/8 in. (10 mm) thick certified clear tempered glass
- Solid brass self-closing pivot hardware
- Wall profiles allow up to 1 in. adjustment per side for width or out-of-plumb (uneven walls)
- Reversible for a right or left door opening to fit your specific layout
- Optional SlimLine matching shower base available for some model sizes (sold separately)
- IMPORTANT! Measure the width of your shower space AFTER walls are finished (tile, back walls, etc.)
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Elegance-LS |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Pivot |
| Drain Included | No |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 3/8" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Square |
| Height | 72" |
| Installation Type | Alcove |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 0.875 |
| Width | 21" - 30" |
| Overall Dimensions | 27 - 29 in. W x 72 in. H |
| Walk-In Opening | 19 1/2" |
| Weight | 80 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form