Search
DreamLine Duet Plus 56 - 60 inch W x 72 inch H Semi-Frameless Bypass Shower Door
By: DreamLine
Item
SHDR-1860720
Starting at:
$620.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Duet Plus sliding bypass shower or tub door has a sleek, elegant design that will complement both classic and modern bathroom decors. The Duet Plus features semi-frameless glass and smooth gliding rollers for a touch of traditional style, and offers a clean, streamlined appearance. DreamLine has the ultimate solution for your shower project.
OVERVIEW
- Model Size: 56-60 in. W x 72 in. H
- Walk-in Opening: 22 9/16 - 26 9/16 in.
- Double sliding bypass configuration allows entry to the shower from left or right side
- Wall profiles accommodate up to 1/2 in. out-of-plumb adjustment (uneven walls)
- Top and bottom guiderails can be trimmed up to 4 in. for width adjustment
- 5/16 in. (8 mm) thick certified clear tempered glass
- DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant glass coating
- Specially designed rollers create a smooth, quiet gliding operation
- Two convenient towel bars double as handles on each panel
- IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, backwalls, etc.)
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Duet Plus |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Bypass |
| Drain Included | No |
| Frame Type | Semi-Frameless |
| Glass Thickness | 5/16" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar |
| Height | 72" |
| Installation Type | Alcove |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 2 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 56-60 in. W x 72 in. H |
| Walk-In Opening | 26 9/16" |
| Weight | 145 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form