Search
DreamLine Aqua Uno 34 5/16 inch W x 58 inch H Frameless Hinged Tub Door
By: DreamLine
Item
SHDR-3534586-S
Starting at:
$380.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Aqua Uno tub door from DreamLine blends a fresh look with a sophisticated frameless design for an amazing value. The Aqua Uno tub door combines 1/4 in. thick certified clear tempered glass with a striking curved silhouette for a uniquely modern look in a single panel swing door. Add a touch of brilliance to your bathroom with the gracefully curved lines of the Aqua Uno tub door. DreamLine has the ultimate solution for your shower project.
OVERVIEW
- Model Size: 34 5/16 in. W x 58 in. H
- Walk-in Opening: 59 1/2 in. (in a 60 in. opening space)
- Configuration consists of a Single Panel Swing Door
- Great choice for smaller bathrooms, where a sliding door will not work
- ATTENTION! This model has NO adjustment for width or out-of-plumb (uneven) walls
- Quality 1/4 in. (6 mm) thick certified clear tempered glass
- Frameless curved glass design with a European style
- Convenient towel bar handle
- Reversible for a right or left wall installation to fit your specific layout
- Suitable for installation on any straight (not curved) bathtub
- Also available with Optional Extender Panel (SHDR-3534586-EX) or Return Panel (SHDR-3534586-RT) configurations
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Aqua Uno |
|---|---|
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Hinged |
| For use with | Alcove Bathtub |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 1/4" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar and Knob(s) |
| Height | 58" |
| Installation Type | Alcove |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 1 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Width | 31" - 40" |
| Overall Dimensions | 34-5/16" W x 58" H |
| Walk-In Opening | 59 1/2" |
| Weight | 56 lbs |
| Width | 34 5/16" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form