Search
Aqua Fold 56-60 in. W x 30 in. D x 58 in. H Frameless Bi-Fold Tub Door with Return Panel - Chrome
By: DreamLine
Item
SHDR-3636580-RT-01
$720.00
Ships Free - in 5-10 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Aqua Fold Tub Door with Return Panel creates a beautiful bathtub enclosure for an amazing value. This model is the perfect combination of function and style. The door makes a statement with a sophisticated curved silhouette, while the practical feature of the bi-fold action offers convenience. The Extender Panel provides additional splash coverage. Choose the Aqua Fold tub door for a unique and modern look at an attractive price point.
OVERVIEW
- Model Size: 56-60 in. W x 30 in. D x 58 in. H
- Walk-in Opening: 57 in. (in a 60 in. opening)
- Configuration: Bi-Fold Tub Screen with 30 in. Return Panel
- Bi-Fold design allows for a wide entry, while using minimal space
- Great choice for smaller bathrooms, where a swing or sliding door will not work
- Continuous self-centering pivot allows rotation into and out of the shower
- Return Panel attached to the wall and tub with U-channels
- Quality 1/4 in. (6mm) thick certified clear tempered glass
- Anodized aluminum wall profile allows up to 3/8 in. adjustment for out-of-plumb (uneven walls)
- U-channel allows up to 1/2 in. adjustment for width or out-of-plumb (uneven walls)
- Reversible for a right or left wall installation to fit your specific layout
- Frameless curved glass design with a European style
- Hardware Finish: Chrome
- Tub Screen is suitable for installation on any straight (not curved) bathtub
- Professional installation recommended
- Limited lifetime manufacturer warranty
- Frameless curved glass design with a European style
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Aqua Fold |
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Bi-Fold |
| Drain Included | No |
| Finish | Chrome |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 1/4" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Knob |
| Height | 58" |
| Installation Type | 3-Wall Alcove |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 0.625 |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 56-60" W x 58 " H |
| Walk-In Opening | 57"" |
| Weight | 124 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form