Search
DreamLine Accessible Living Harmony Shower Kit, LH Drain, with Grab Bars and Curtain Rods
By: DreamLine
Item
DALB6030L
Starting at:
$2,203.00
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Accessible Living (Harmony) shower kit is an innovative, multi-piece 60" x 30" model. The shower stall is easy to install from front or back, with a safety texture floor, and is fully reinforced for grab bar installation. The low, 4" threshold allows for easy access to this attractive and functional safety shower. This shower features an integral "comfort height" seat, two accessory shelves, and a linear, integral ledge with a convenient towel bar. The DreamLine Accessible Living (Harmony) has an easy to clean, smooth, high gloss finish. Also included with the shower kit are 3 grab bars, and a drain cover, offered in 3 finishes, as well as a solid brass drain.
OVERVIEW
- Shower kit includes a 4-piece shower with a shower curtain rod, 3 grab bars and a drain; all accessories offered in color-matching chrome, brushed nickel, or matte black; unit ships assembled for shipping purposes only.
- Unit ships assembled for shipping purposes only; remove bolts in back to break down unit.
- DreamLine can help find the right aging-in-place shower kit for you, visit www.dreamline.com to find the one that's right for you.
- Features a low 4” threshold, comfort height seat, shelving, and a foot ledge.
- Simple, easy, 4-piece shower unit installation from front or rear.
- Fully backed walls for extra strength and customizable grab bar installation.
- Each of our products is handmade to order in the USA.
- Premium, durable, acrylic finish and fiberglass construction that meets or exceeds UPC, IPC, ANSI Z124.1, NAHB, HUD, FHA.
- Premium, durable, acrylic finish and fiberglass construction that meets or exceeds UPC, IPC, ANSI Z124.1, NAHB, HUD, FHA.
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Harmony |
|---|---|
| Door Handle Position | Left |
| Height | 74" |
| Installation Type | Alcove |
| Length | 60" |
| Made In | United States |
| Material | Acrylic |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Number of Bars | 3 |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 220 lbs |
| Width | 30" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form