Search
Hana MauiCast Plus 60 x 32 Porcelain Enamel Alcove Bathtub
By: Bootz
Item
HANA-6032
Starting at:
$749.00
15% off with code VIP15
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Better than your average steel tub, Bootz baths are built for soaking. Comfort features include a reclined backrest, and an extra-deep well for an immersive soak. New 32†models feature a wide, 4.5†storage deck for storing toiletries that doubles perfectly as a comfy armrest. Available with redesigned premium honeycomb insulation for maximum heat retention and sound absorption, Bootz baths are made for long, indulgent dips.
OVERVIEW
- 15" Deep Soaking Bath in 32" Width
- The industry's deepest enameled steel bathtub with a modern functional recess design
- Bathing area is 15", over 2" deeper than a standard 5' bath
- Overall width is 32", providing additional spaciousness and storage
- Porcelain-finished and encased with premium insulation designed for maximum warmth, minimal noise and ultimate durability
- 35° degree lumbar support for comfortable bathing
- Full-length sound deadening/support pad for added strength
- Available in left or right hand with slip-resistant bottom
- Weighs only 94 lbs. - easy to transport and install
- Bootz products have durable porcelain surfaces that are easy to clean and maintain. Porcelain-finished steel is a non-porous glass surface that resists scratching, chemicals, heat and bacteria growth. Bootz bathtubs remain "timeless" in design and installation
- Fade-proof colorfast (color throughout)
- Flame proof - will not burn
- Abrasion resistant - resists scratches from wear and cleaning
- Chemical resistant - resistant to harsh chemicals
- Corrosion resistant - will not rust
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Maui |
|---|---|
| Drain Size | 2 1/8" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Height | 16-5/8" |
| Installation Type | Alcove |
| Length | 60" |
| Made In | United States |
| Material | Porcelain Enamel |
| Overall Dimensions | 60" L x 32" W x 16-5/8" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 15% off with code VIP15 |
| Shape | Rectangular |
| Soaking Depth | 10-3/4" |
| Style | Alcove |
| Water Capacity | 37.97 gallons |
| Weight | 90 lbs |
| Width | 32" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form