Search
Coletta 71 Inch Freestanding Double Ended Solid Surface Bathtub
By: Aquatica
Item
COLETTA-WHT
$10,752.00
Ships Free - in 5 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Clean Scandinavian design with minimal detailingThe 5th generation AquateX material provides excellent heat retention and durability
- Velvety texture which is warm and pleasant to the touch
- A hypoallergenic, non-porous and inert surface for easy cleaning and sanitizing
- Designed for one or two-person bathing
- Tub faucet and drain sold separately
- 25 Year Limited Warranty
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Drain Included | No |
|---|---|
| Drain Location | Center |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | Matte White |
| Length | 71" |
| Material | Stone Composite |
| Overflow | Yes |
| Tub Seating Area | 48-3/4" L x 26-1/2" W |
| Shape | Rectangle |
| Soaking Depth | 12-3/4" |
| Style | Double Ended, Freestanding |
| Water Capacity | 85 gallons |
| Weight | 231 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form