Search
Jeeves Model E Straight Bar Towel Warmer
By: Amba Products
Item
AES-WH-S
Starting at:
$1,235.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Constructed of 304 Stainless Steel Tubing
- Can safely be left on constantly for the cost of running a light bulb or two.
- Designed to run continuously and economically with an inbuilt thermostat, which prevents overheating.
- Easy to install, energy efficient, attractive and practical bathroom features are a must for every modern bathroom.
- Includes Hardwire Kit for Permanent Installation, Coverplate, and Security Thermo Fuse and Safety Cut out.
- Amba Towel Warmers are designed as independent electrically operated units.
- OPTIONAL: Amba 7 day 24 hour programmable timer, SOLD Separately
- Underwriters Laboratory (UL) certification (USA & Canada)
- Five (5) Year Manufacturer Warranty
- OPTIONAL ATW-T24 Amba 7 day 24 hour programmable timer sold separately
- Manufacturer requires delivery signature
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Amps | 1.25 |
|---|---|
| Depth | 4-1/2" |
| Height | 31" |
| Number of Bars | 12 |
| Output | 150 Watts |
| Temperature | 145 - 154 degrees F |
| Width | 20 1/2" |
| Safety Cutout | 158 degrees F |
Product Features
Resources
Login and Registration Form